WrakiBałtyku.pl

Mapa nie służy do nawigacji

Aktualności

2014-12-23 22:37:25
Wrak bombowca Douglas A-20 już na powierzchni

Udała się akcja podniesienia z dna i wydobycia na powierzchnię wraku samolotu z czasów II Wojny Światowej. Bombowiec amerykańskiej produkcji...

Więcej »
2015-06-28 14:02:31
Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza chce wydobyć holownik "Bolek" z jeziora

Ponadstuletni holownik parowy leżący na dnie Jeziora Dąbie w Szczecinie chce wydobyć Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza....

Więcej »
2015-04-21 13:06:55
Nowy wykaz wraków dozwolonych do nurkowania 2015

Z przyjemnością publikujemy nowy wyjazd wraków udostępnionych do nurkowania opublikowany przez Urząd Morski w Gdyni.

Więcej »
2014-12-23 22:34:43
Nurkowie odkryli w Bałtyku wrak okrętu wojennego z 1914r.

Dobrze znana naszym czytelnikom fińska grupa nurków Badewanne, odnalazła i poprawnie zidentyfikowała wrak rosyjskiegookrętu z czasów I Wojny...

Więcej »
2014-12-23 22:29:15
Tomasz Stachura trzecim polakiem z okładką w zagranicznym wydaniu National Geographic

Doskonale wszystkim znana mozaika szwedzkiego wraku „Mars”, wykonana przez Tomasza Stachurę, trafiła na okładki zagranicznych wydań...

Więcej »

Aktualizacje

Tę stronę ostatnio zmodyfikowano: 2015-03-21 12:30.

Tomasz Stachura trzecim polakiem z okładką w zagranicznym wydaniu National Geographic

2014-12-23 22:29

Doskonale wszystkim znana mozaika szwedzkiego wraku „Mars”, wykonana przez Tomasza Stachurę, trafiła na okładki zagranicznych wydań magazynu National Geographic w Niemczech oraz Szwecji. Cała sytuacja jest warta odnotowania jako wielki sukces, gdyż to dopiero trzeci przypadek w historii czasopisma, kiedy zdjęcie polskiego fotografa trafia na okładkę wydania z innego kraju.

Przez ostatnie 2 lata mozaika wraku tego legendarnego szwedzkiego okrętu, wzbudzała zachwyt na całym świecie. Składająca się z ok. 650 zdjęć (wybranych z ponad 1200!) całość to prawdziwe dzieło sztuki, którego poziom trudności wykonania i pełen wymiar są w stanie zrozumieć tylko Ci, którzy zdają sobie sprawę, czym jest fotografia podwodna na głębokich wrakach.

tomekmarsokladka002

Czym innym jest bowiem zanurkować na 70m, a czym innym zanurkować wielokrotnie na 70m z aparatem i wykonać kilkaset zdjęć, z którymi potem przez setki godzin człowiek musi zmagać się w programie graficznym, by połączyć je w całość niczym elementy układanki. Nic więc dziwnego, że za te połączenie ciężkiej pracy, talentu i niezwykłych umiejętności Stachura został uhonorowany tym niezwykłym wyróżnieniem (które sam określa mianem swojego Mount Everest), jakim jest okładka w zagranicznym wydaniu National Geographic. Przed nim na tę „górę” wspięli się jedynie Tomasz Tomaszewski i Marcin Jamkowski.

Wszyscy, którzy mieli okazję zapoznać się z dotychczasowymi pracami Tomka wiedzą, że za obiektywem radzi sobie świetnie. Niezależnie czy jest to wrak „Bryzy” czy „Marsa”, to facet potrafi ukazać jednostki w takim świetle, że aż chce się lecieć na nurka. Uznanie ze strony National Geographic potwierdza tylko pozycje, jaką wyrobił sobie przez lata również poza granicami kraju.

mars-12-11

„Polska od 2012 roku ma wielki wkład w ten projekt, znacząco wspieramy go od samego początku zarówno nurkowo jak i sprzętowo. Generalnie Polscy nurkowie są znani na świecie jako eksperci nurkowania technicznego – specjalizują się zarówno w penetracji wraków jak i eksploracji trudnych i głębokich jaskiń. W projekcie Mars traktowani byliśmy jako ekipa do zadań specjalnych, gdy trzeba było „wejść” do wraku lub zrobić zdjęcia konstrukcyjne np. od spodu, to wysyłany był polski zespół. Nasza mozaika pokazała Marsa w taki sposób, że każdy, nawet laik, może go dokładnie zobaczyć praktycznie jak na dłoni” – tłumaczy właściciel Santi.

44c59d90-7c65-11e4-9ebb-0025b511229e

W październiku Projekt „Mars” otrzymał grant National Geographic, dzięki któremu w nadchodzącym roku, będzie możliwe stworzenie rekonstrukcji obiektu w technologii 3D. Posłużą do tego materiały zbierane od samego początku poszukiwań. W efekcie za jakiś czas otrzymamy cyfrowo odwzorowaną wersję wraku ze wszystkimi detalami.

Źródło: divers24.pl