WrakiBałtyku.pl

Mapa nie służy do nawigacji

Aktualności

2014-12-23 22:37:25
Wrak bombowca Douglas A-20 już na powierzchni

Udała się akcja podniesienia z dna i wydobycia na powierzchnię wraku samolotu z czasów II Wojny Światowej. Bombowiec amerykańskiej produkcji...

Więcej »
2015-06-28 14:02:31
Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza chce wydobyć holownik "Bolek" z jeziora

Ponadstuletni holownik parowy leżący na dnie Jeziora Dąbie w Szczecinie chce wydobyć Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza....

Więcej »
2015-04-21 13:06:55
Nowy wykaz wraków dozwolonych do nurkowania 2015

Z przyjemnością publikujemy nowy wyjazd wraków udostępnionych do nurkowania opublikowany przez Urząd Morski w Gdyni.

Więcej »
2014-12-23 22:34:43
Nurkowie odkryli w Bałtyku wrak okrętu wojennego z 1914r.

Dobrze znana naszym czytelnikom fińska grupa nurków Badewanne, odnalazła i poprawnie zidentyfikowała wrak rosyjskiegookrętu z czasów I Wojny...

Więcej »
2014-12-23 22:29:15
Tomasz Stachura trzecim polakiem z okładką w zagranicznym wydaniu National Geographic

Doskonale wszystkim znana mozaika szwedzkiego wraku „Mars”, wykonana przez Tomasza Stachurę, trafiła na okładki zagranicznych wydań...

Więcej »

Najwyżej oceniane wraki

Nasi użytkownicy najlepiej ocenili następujące wraki:

Lp. Wrak Ocena
1 Franken
2 Graf Zeppelin
3 Terra
4 West Star
5 Goya

Najwyżej oceniane

Nasi użytkownicy najlepiej ocenili następujące jednostki:

Lp. Jednostka Ocena
1 Litoral
2 Saracen
3 Rib Explorer
4 W-Test 1
5 Pantera

O nurkowaniach w Bałtyku

Nurkowania w Bałtyku należy do wyjątkowych. Ciężko porównać je do innych akwenów świata. Zielony kolor wody, często zmienna widoczność oraz warunki atmosferyczne wymagają od nurka specjalnego przygotowania, wiedzy i umiejętności nurkowych.
Magnesem przyciągających nurków w ten rejon świata jest olbrzymia ilość wraków, część z nich ze względu na swoją niepowtarzalność zalicza się do ścisłej czołówki miejsc nurkowych Europy.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących nurkowania w Bałtyku. Mamy nadziej że okażą ci się pomocne.

Temperatura wody

Nurkując w Bałtyku musisz mieś odpowiednio ciepły skafander. Im głębiej nurkujesz tym niższa jest temperatura. Mimo że na lustrze wody w okresie letnim temperatura jest w okolicach 20st.C schodząc głębiej będzie ona drastycznie maleć, nawet do 2-4 st. C. w skrajnych przypadkach.
Nie można w sposób jednoznaczny określić na jakim będzie poziomie z podziałem na poszczególne miesiące.
Pod względem temperaturowym najcieplejszą wodę mamy w okresie czerwiec-wrzesień. Na wrakach do 30m możesz się spotkać z temperaturą około 8-15st C. Nurkując głębiej należy spodziewać się temperatur jedynie niższych.
W okresie październik - maj, temperatura waha się w przedziale głębokości do 30m w zakresie 2-8st.C.

Dla odwiedzających Bałtyk rekomendujemy skafandry suche lub mokre składające się z dwóch części 7+7mm

Zasolenie

Zasolenie Bałtyku jest znikome. Ze względu na licznie występujące rzeki dostarczające słodką wodę, zasolenie Bałtyku nie przekracza często 7%o.
Planując dobór ołowiu możemy zabrać max 1kg więcej w stosunku do wyważenia w wodach śródlądowych(słodkich).

Widoczność

Widoczność podobnie jak temperatura rządzi się swoimi prawami. Nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć jaka widoczność będzie danego dnia. Czasem warunki zmieniają się bardzo dynamicznie. W okresie zimowym do początków czerwca widoczność jest najlepsza, jej zakres sięga nawet 20-25m. Ze względu na kolor dna większe prawdopodobieństwo lepszej widoczności jest od strony otwartego morza niż np Zatoki Gdańskiej. Jaśniejsze dno w sposób znaczny poprawia widoczność poprzez większą ilość światła zastanego. Ciemniejsze dno nie odbija światła przez co widoczność w tych miejscach wydaje się gorsza. W Zatoce Gdańskiej widoczność nie przekracza często 15m.

Widoczność zależy również od głębokości nurkowania w Zatoce Gdańskiej poniżej 30m światło słoneczne nie dochodzi przez co nurkowanie poniżej tej głębokość wymaga użycia latarki nurkowej. Nurkując na wrakach poniżej 40m od strony morze otwartego często nie wymaga użycia latarki.
Ze względu na zmienne warunki każdy nurek powinien być wyposażony minimum w jedno źródło światła.

Niebezpieczeństwa związanie z nurkowaniem na wrakach

Sieci
Nurkując na wrakach trzeba się liczyć z występującymi zagrożeniami. Często pozostawione przez rybaków sieci oraz żyłki urwane przez wędkarzy stanowią zagrożenie dla odwiedzających wraki nurków. Zawsze zanurzając się pod wodę należy być wyposażonym w minimum jeden przyrząd do cięcia!
Wraki często odwiedzane przez nurków regularnie są oczyszczane z sieci przez organizatorów nurkowania i szyprów. Rybacy w obecnych czasach znają dokładne pozycje wraków i nie chcąc stracić na nich sieci omijają je. Nie mniej jednak jako nurek powinieneś być zawsze przygotowany na użycie przyrządu do cięcia.
Prądy
W rejonie Zatoki Gdańskiej prądy morskie występują dość rzadko. Zatoka Gdańska pozbawiona jest tych niebezpieczeństw z wykluczeniem wraków znajdujących się na wschodnich brzegu półwyspu helskiego. Mieszająca się woda otwartego morza z tą w zatoce często powoduje spore ruchy wody utrudniające nurkowanie.
Nurkując od strony otwartego morza zawsze bądź gotów na występujące prądy morskie. Czasem występują one jedynie na lustrze wody czasem jedynie na dnie. Bywają nurkowania podczas których kierunek prądu zmienia się w zależności od głębokości nurkowania. Zazwyczaj nie są na tyle mocne aby właściwym ruchem płetw móc się im przeciwstawić.
Pogoda i falowanie
Często nie możesz zaplanować nurkowania nawet na tydzień przed zaplanowanym terminem. Zmienna pogoda a przede wszystkim falowanie morze ci przeszkodzić. Rzadko bywa tak że nurkować się nie da... Jeśli nie uda ci się nurkowanie na otwartym morzu zazwyczaj możesz wykonać je w Zatoce Gdańskiej chronionej półwyspem Helskim. Jeśli wieje od strony głównego lądu znajdujące się wraki bliżej Gdyni i Gdańska umożliwiają nurkowanie.
Planując wyjazd na Bałtyk nie możesz zaplanować pogody. Zrób rezerwacją na wypłynięcia, zawsze będziesz mógł gdzieś zanurkować.
Niej mniej wietrzny okres to wiosna, początek lata. Jesień to okres często występujących wiatrów i falowania uniemożliwiającego nurkowanie.

Najczęściej zadawane pytania:

Z kim jechać na nurkowanie wrakowe?

Na portalu wrakowym znajdziesz jednostki wywożące nurków na pozycje wrakowe. Czytając ich opis, oglądając zdjęcia możesz dokonać wyboru.
Pod opisem jednostki nurkowej znajdziesz listę wraków na które w najbliższym czasie organizowane są nurkowania. Z podobnych funkcji możesz skorzystać czytając opis wraku. Pod jego zdjęciami zobaczysz listę łodzi które w najbliższym czasie organizują nurkowanie na nim.
Jeśli z listy wraków znajdziesz taki na który nie planowane są nurkowania, kliknij odpowiedni przycisk pod jego opisem. W chili gdy pojawi się termin nurkowania na nim zostaniesz przez nas poinformowany.
Resztę szczegółów dotyczących nurkowania otrzymasz od organizatora lub szypra planującego twoje nurkowanie.

Czy nurkowania w Bałtyku wymagają przewodnika ?

Po wcześniej wysłuchanym omówieniu możesz ze z partnerem bez dodatkowego nadzory dać nura. Na specjalne życzenie organizator nurkowy może za dopłatą zorganizować dla ciebie przewodnika nurkowego.

Nie mam partnera nurkowego. Czy mogę mimo wszystko zanurkować w Bałtyku ?

Zazwyczaj na wyjeździe nurkowym jest kilka osób w podobnej sytuacji. Zgłoś swoją uwagę wcześniej, dając organizatorowi szansę na przedstawienie ci osoby z którą ewentualnie mogł/a byś zanurkować.

Za ile mogę naładować butle ?

Ze względu na otwartą formę portalu nie jesteśmy w stanie podać cen ładowania butli i wypożyczenia sprzętu wszystkich łodzi i baz nurkowych. Ceny mogą się różnić od siebie dlatego warto dopytać organizatora o dokładną wycenę. Dla porównania poniżej podajemy średnie ceny napełniania butli i wypożyczenia sprzętu.

Cennik wypożyczalni sprzętu za jeden dzień.        

Butla stage 11l, automat czystości tlen. 25,0 zł / dzień
 Twinset 40,0 zł / dzień
  Butla pusta 10l, 12l, 15l  15,0 zł / dzień
  Komplet sprzętu z pełną butlą* 100,0 zł / dzień
  Rękawice, kaptur, 7,0 zł / dzień
  Maska, płetwy, pas z balastem, buty 10,0 zł / dzień
  Jacket, pianka z ocieplaczem, automat oddech, 20,0 zł / dzień
  Bojka, kołowrotek, kompas 10,0 zł / dzień
  Suchy skafander 50,0 zł / dzień
  Latarka back-up, Digital,  15,0 zł / nurkowanie
  Latarka z aku., Ogrzewanie, 20,0 zł / nurkowanie

Napełnianie butli cena za  jeden litr objętości butli

  Powietrze 1,0 zł / litr
  Nitrox do 40% 2,0 zł / litr
  Nitrox do 70% 3,0 zł / litr
  Nitrox powyżej 70% 4,0 zł / litr
  Tlen 4,0 zł / litr
  Trimix 0.20 zł / litr helu,
  Argon 10 zł / litr